Advert

“Asıl stokçular zincir marketler”

“Asıl stokçular zincir marketler”
“Asıl stokçular zincir marketler” admin
Bu içerik 40 kez okundu.

Patatesin 7 TL olduğu haberinden sonra çiftçilerden “Patatesin 7 TL olması çok normal, çünkü gübre fiyatları arttı, mazot fiyatları arttı, elektrik fiyatları arttı. Bu sene halk, patatesi belki de 10 TL’ye yiyecek” şeklinde yanıt geldi. Dolar kurundaki artış ve farklı nedenlerden dolayı bir marketten içeri her girdiğinde müşteriler şaşkınlığını gizleyemiyor. Sabah alınan ürün, akşama farklı fiyatla karşımıza çıkıyor.

Cömert Market’in sahibi Metin Cömert, mevcut fiyat zamlarıyla ilgili şunları söyledi: “Makarna grubu, mesela geçen sene 4 TL’ydi. Şu anda ise 6 TL’ye satıyoruz ve fiyatlar durmuyor. Fiyatlara yetişemiyoruz. Kendimiz bile takip edemiyoruz. Ramazan ayında da fiyatlar hakkında konuşmuştuk. Bakliyat ve makarnada hiç fiyat yükselmediğini, bir önceki seneyle aynı fiyatlarla devam ettiğini söylemiştim. İnanın Ramazan ayında bedavaya yiyorduk her şeyi.

80 liradan 120 liradan çıktı

Bebek bezleri, çocuklu ailelerin temel ihtiyacı olan bir ürün. Hammaddesi dışarıdan ithal olduğundan dolayı dolara bağlı olarak çok yükselmeye başladı. Bir ay önce 80 TL’ye sattığım bebek bezini 120 TL’ye satıyorum şu an. Tuvalet kağıtlarının fiyatları da inanılmaz derecede yükseldi. En ucuz tuvalet kağıdı, şu an 40-45 TL’ye çıktı. 32’li tuvalet kağıtlarının bize gelişi 110 lira civarında. Elimizden geldiği kadar uygun fiyata satmaya çalışıyoruz ve malzemelerin hiçbirine yok demiyoruz. Elimde mal varsa satıyorum ve müşterim kaç tane isterse veriyorum. Stokçuluk yapılmıyor aslında. Herkes malını korumak için uğraşıyor. Bir malı 6 TL’ye satıp yerine 6.5 TL’ye ürün koyuyorsam ben zarardayım. Elimden geldiği kadar fiyatları takip ederek alabildiğim fiyattan satıyorum.

“Birer tane alıyorlar”

Kahvenin kilosu 140 TL şu an. Geçtiğimiz seneye göre neredeyse yüzde 200 zamlandı. Geçen sene 40 TL’ye satıyordum kilosunu. Çay fiyatları kahveye göre daha normal gidiyor. Yüzde 15 gibi bir fiyat artışı mevcut. Onun sebebi de ambalajında, nakliyesinde ve kolisindeki olan artıştan kaynaklı.

Deterjan, çamaşır suyu, yumuşatıcı vs. ürün grubunda da zam mevcut tabi. Ambalaja gelen yükselmeden, içindeki hammaddesinden dolayı artış söz konusu bu ürünlerde de. Her firma, durmadan fiyat geçişlerinden bahsediyor. Yetişemiyoruz fiyatlara. Elimizden geldiği kadar takip etmeye çalışıyoruz. Uygun fiyata satmaya çalışıyoruz. Müşteriyi mağdur etmemek için uğraşıyoruz. Yerel esnaf, büyük sıkıntı çekiyor şu an. Zincir marketler stokçuluk yapıyor. Müşterinin elinden bir tanesini alarak birer tane birer tane stokçuluk yapıyorlar.

Geçtiğimiz seneye göre hem dolar kurundaki bu artış hem de bakliyat gibi şeylerde iklimin etkisi, aslında mutfaktaki yangını gözler önüne seriyor. Geçtiğimiz seneye göre yüzde 50’nin altında zamlanan hiçbir şey yok. Alışverişler bundan muhakkak etkileniyor ya da müşterilerle devamlı bu konu hakkında konuşuyoruz. İki ailenin benden 600-700 TL’ye yaptığı alışverişi yapması, şu anda 1000 TL’yi buluyor.”

Osman Toka

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’da hastane projesi polemiği
Kiraz’da hastane projesi polemiği
Büyükşehir’in giyim otobüsü Kiraz'da
Büyükşehir’in giyim otobüsü Kiraz'da