Advert
Hayatı yarışmak
Fatma Akkaya / Bir Tutam Umut

Hayatı yarışmak

Bu içerik 447 kez okundu.

Evet, yanlış okumadınız hayatı yarışmak dedim. Nedeni mi? Bence biz hayatı yaşamıyor deyim

Yerindeyse yarışıyoruz çünkü.  O yüzdendir ki ne geçen zamanın farkına varabiliyor, ne de tadını

Çıkartabiliyoruz. Hayat yaşamaktan ibaret aslında, yarışmaktan değil. Çocuklarımıza da kazanmanın her şey demek olmadığını öğretelim ki kaybettiklerinde de her şeyin sonu olduğunu düşünmesinler.

 Daha henüz oynayarak öğrenme yaşındaki çocuklarımıza sınırsız bilgi yüklemeleri yapıyor, onlardan gösterebileceği başarının biraz daha fazlasını beklemekten geri durmuyoruz. Peki, başarılı olmak mutlu olmak için yeterli mi sizce? Elbette değil, bence mutluluk; tadını doyasıya çıkardığımız anlarda gizli. Ders çalışmayı seven ama ölçüsünü ve zamanını ilgi süremle orantılı tutmayı daha çok seven bir öğrenciydim ben hep. Verimli çalışmak, çok çalışmaktan daha değerlidir çünkü benim için. Hırstan gelen rekabet etme , kazanma iç güdüsü bize keyif verecek, bizi mutlu edecek o anı bir yarış havasına bürümeye yetiyor da artıyor bile. Evet, çalışmadan bir yerlere ulaşamayız ve çalışmadan başaramayız.

 

Demek istediğim yalnızca çalışırken akıp giden hayatı da kaçırmamak. O yoğunlukta kendimize de

Sevdiklerimize de vakit ayırabilmek. Bir antropoloğun Afrika gezisi sırasında Afrikalı çocuklarla

Yaşadığı bir anekdot çok iyi özetliyor aslında bu durumu , şöyle ki : antropolog çocuklara karşıdaki

Ağacı göstererek oraya kadar koşmalarını ister ve ağaca ilk ulaşanın yine o ağacın altındaki meyveleri ödül olarak kazanacağını söyler.

Antropologun işaretiyle yarış başlar ama gördükleri karşısında şaşkındır antropolog, çünkü çocukların hepsi el ele tutuşup o şekilde koşmaktadırlar. Ağaca hep birlikte ve aynı anda ulaştıklarında antropolog sorar neden böyle yaptıklarını.

Çocuklar ‘ubuntu' yaptıklarını söylerler. ( ubuntu : güney Afrika'da ben biz olduğumuz zaman da benim demektir anlayışı güden bir akım) Güzellikler tek başına başarıldığında değil, birlikte paylaşıldığında anlam kazanır.

Sevdiklerinizle en güzel anlarda buluşabilme dileğiyle...

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ormandan zehir çıktı
Ormandan zehir çıktı
Fakültenin projesine milyonluk destek
Fakültenin projesine milyonluk destek