Advert
Kiraz Veteriner Fakültesi
Mehmet KAMER/Han Kahvesi

Kiraz Veteriner Fakültesi

Bu içerik 546 kez okundu.

Bir Kirazlı olarak "İlçemize Dokuz Eylül Üniversitesi Veteriner Fakültesi açılacak" deseler inanmazdım. Bu bir hayaldi, gerçek oldu. Lise ve üniversite yıllarım, hep dışarıda geçti. Küçük bir ilçeden okumak için ayrılmak zorunda kaldığım yıllar, gözümün önünden bir sinema şeridi gibi geçiverdi birden. 80 kuşağı olarak hep dışarıda tahsil gördük. Lise bile yoktu o yıllar Kiraz’da. "Nerelisin?" diye sorduklarında "Ödemiş-Kirazlıyım" derdik çoğu zaman. Utandığımızdan değil elbet. Kiraz, dışarıda pek tanınmazdı. Ödemiş daha çok tanınırdı, bu yüzden öyle derdik. Hep içimde bir sızı olarak kalmıştır güzel ilçemin yalnızlığı ve tanınmamış olması.

Kültür ve sanat çalışmaları ile geçen yoğun yıllarımda ilçeme bir nebze katkım olsun diye didindim durdum. İlk sanat sergimi Kiraz Belediyesi'nin giriş salonunda açtım. Eski belediye başkanlarımızdan rahmetli Yaşar Sarı’nın bu sergi için beni çok teşvik ettiğini söylemem gerekir. Kirazlı şairlerin yer aldığı bir şiir kitabının düzenlenmesinde de birlikte çalışmıştık. Bir ara Küçük Menderes Gazetesi'nde köşe yazıları yazdım. Yazılarımda Kiraz’a dair düşüncelerimi yazma fırsatı bulmuştum. Yazılarımda Kiraz’a bir arkeoloji müzesinin açılması, Bizans döneminden kalan bin yıllık Hisar Kalesi’nin turizme kazandırılması, Kiraz’ın kapısı hüviyetindeki Okka Taşı mevkiinin düzenlemesi gibi ilk aklıma geliveren projelerden bahsetmiştim.                                    

Kültür ve sanat, tek başına bir kentin gelişmesi için yeterli değildir. Bununla birlikte ekonomik kalkınmanın önündeki engelleri kaldırmak, tarım ve sanayide yatırımlar yapmak gerekir. Bir tarım ve hayvancılık kenti olan Kiraz’da bu sektörlere yönelik bugüne kadar bir fabrika faaliyete geçirilemedi. Öte yandan Ödemiş Organize Sanayi Bölgesi, Kiraz’ın gençleri için iş imkanı sunan elzem bir yatırım olarak kalkınmanın fitilini ateşledi. Ağır aksak gitse de Organize Sanayi Bölgesi, ileride Kiraz’a çok şey katacaktır.

Kiraz; yıllarca ihmal edilmiş, kıyıda köşede kalmış, Ödemiş’in gölgesine sinmiş küçük bir ilçe iken bugün hayati yatırımları peş peşe alan şanslı ilçelerimizdendir. Yol, medeniyet demektir. Duble yol çalışmaları, Kiraz’dan Ödemiş’e doğru başladığından beri her Kirazlı gibi ben de ilçemin makus talihini yenmeye başladığını gözlemledim, sevindim ve yüreğimde hissettim.

Evliya Çelebi’nin Gülşen kazası, “Veteriner Fakültesi” ile istikbale giden yolda büyük bir fırsatı yakalamıştır. Bu yatırımlarla birlikte Kirazlılara da büyük bir sorumluluk yüklenmiş oldu. Kirazlılara düşen, her türlü siyasi çekişmeyi bir kenara bırakıp Kiraz için bir ve beraber olmak, kenetlenmektir. Artık geriye dönüş yoktur. Her Kirazlının kentimizin gelişmesi için katkı sunması gerekir. Tertemiz sokakları, yeşil alanları, sosyal tesisleriyle, esnafıyla, insanıyla, büyüğüyle, küçüğüyle Kiraz, bu değişime ayak uydurmalıdır. Aslı Yörük olan bu kentin insanı konukseverdir, cömerttir, fedakardır, vefalıdır, yedirmeyi ve içirmeyi, misafir ağırlamayı çok sever. Kiraz için herkes, elini taşın altına koymalıdır.                                                                                                                       

Ülkemizin birçok ilçesinde yüksekokul bile mevcut değilken merkez nüfusu on bin olan bu mütevazı ilçe, büyük bir yatırım kazanmıştır. Bunun kıymetini iyi bilelim. Fakültemiz, Kiraz’a yeni yatırım imkanlarını da beraberinde getirecektir. Kültür ve medeniyeti eğitimciler, ilim adamları ve sanatçılar inşa ederler. Kiraz’ın mayasında bu değerler mevcuttur. Maddi ve manevi kalkınmamızın inşası, bu değerler sayesinde olacaktır. Bu hizmetlerin ilçemize kazandırılmasında büyük emeği geçen Kiraz Kaymakamı Emin Kaymak ve Belediye Başkanı Saliha Özçınar’a bir Kirazlı olarak saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Vesile olanları tarih yazacak, Kiraz unutmayacaktır.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 Mayıs'ı türkü söyleyerek kutladı
19 Mayıs'ı türkü söyleyerek kutladı
Başkan Özçınar'dan yazılara tepki
Başkan Özçınar'dan yazılara tepki