Advert
VAKTİN YOK GİBİ YAŞA!
Kuzeyli / Nehir Sayal

VAKTİN YOK GİBİ YAŞA!

Bu içerik 161 kez okundu.

Yaşamın ağırlığının, stresinin, entrikasının yaşantınızın çoğunu kaplamasına izin vermeyin. Yalnız kalsanız da bazı zamanlarda ailenizden asla vazgeçmeyin. Şanslılardansanız hayatınıza aldığınız kişi, saçınızın teline dokunmaya korkan biri olsun. Sizi sizden daha fazla düşünen biri ve naçizane fikrim sit alanı ilan ederek, etrafını çeviriniz. Zira insanın yaşadıklarından daha çok, yaşatan belki biraz ama en çok da güvendiği tarafından yalnız bırakılması yıkıyor.

“Varım”diyen birinin yanında, kendiniz hala çaresiz ve yalnız hissediyorsanız. Hiç zaman kaybetmeyin. “Yok olduğunu” bırakın asıl siz yok olunca anlasın!

Başkaları için değil, kendiniz için eğrisiyle doğrusuyla yaşayın. Başkalarının hayatını düzeltmeye harcayacağınız eforla ki bu uğraş içindeyseniz demek ki bu güç de sizde mevcut. O halde yanlışlar sizin yanlışınız, doğrular da sizin doğrularınız olsun. Ve başkasını ayağa kaldıracağına inanan bir ruhun düşünsenize kendisi için neler yapamaz ki!  Ama kıymet verilmediğin yerde, saygı duyulmadığın hiçbir ortamda kendine yazık etme! Ve aşağıdaki öğütlerden bir kaçını hayatınıza geçirmeniz demek, sizin kendinize değer verdiğinizin de aynası olacaktır.

Hayata bir kez geliyoruz. Kimse için kendinizi feda etmeyiniz. Sözünüze kıymet verilmeyen hiçbir yerde durmayınız. Gerçekten sevgi, şefkat ve minneti olmayanlardan uzak durunuz.

            Mesela takvime bakmayın, her anın tadını çıkartın. Sevmekten asla vazgeçmeyin. Âşık olun, evlenin. Kin beslemeyin, ruhunuza bu ağırlığı vermeyin. Affedici olmaya çalışın ve bilin ki ilahi adalet sizin için gerekeni yapacaktır. Kimseyi kırmayın mesela.  İstemediğiniz hiçbir işte, hiç kimseyle çalışmayın. Kimsenin sizi yönlendirmesine izin vermeyin.

            Gülümsemekten asla vazgeçmeyin. Ve bir o kadar da ağlamaya zaman ayırın. Kimseyle kendinizi kıyaslamayın ve birilerinin de sizi kıyaslamasına izin vermeyin. Kendine dahi saygısı olmayan insanlardan uzak durun. Mücadele ediyordur ancak bir şeyleri eksiktir. Olabildiğince ona yardım ediniz. Bir ucundan da siz tutunuz. Ve fakat yatıyor ve sizin sırtınızdan nemalanmaya çalıştığını anlıyorsanız. Bırakın onu kendi çöplüğünde debelensin.

            Birileri başkaları hakkında konuşuyorsa bilin ki sizlerin de hakkında konuşacaktır. Sırrınızın kölesi olmaktansa sırlarla yaşamamayı öğrenin. Yalanı hayatında yaşam tarzı haline getirmişe, bir şey yapamazsınız. Alışkanlıkların zor terk edildiğini unutmayınız.

            Her gün kendiniz için bir şeyler yapın. Ödüllendirin. Tanrıya şükür dilinizden düşmesin. Unutmayın dünya sevgi ve dua üzerine kuruludur. Her ikisi de bencil olmamakla birlikte, hikmetlerinin de farkına varmalısınız.

            Eliniz, ayağınız tutuyor ve gözleriniz görüyorken bol bol seyahat ediniz. Sıkılmadan yeni yerler yeni insanlar tanımaya çalışınız.  Size hitap ettiğini düşündüğünüz her işi az çok demeden hobi haline getiriniz. Çünkü bunlar size tecrübe katacaktır ve tecrübe edindikçe bunların dönüşü o çok istediğiniz parayı da yanında getirecektir.

            Müsrif olmayın ve fakat cimri de. Yaş ilerledikçe ne yapmak istediğinizi yapabilecek hatta ne de yapma isteğiniz kalacak. İstediğinizi abartmadan alın, giyinin, için zira bunları yapamayacağınızda da paranızın olması inanın hiçbir işinize yaramayacak. İnsanlara yardımcı olunuz. Bağış yapıp,  manevi duygunuzu yüceltiniz. Hiçbir sorunu rafa kaldırmayınız. Çözmeye çalışınız. Çözülemeyenlere zaman aşımı taktiğini uygulamaya çalışınız. Evet, kolay değil, bunları yaparsanız hayatınızı kendi adınıza yaşamaya ancak başlayabilirsiniz.

            Bence sözünün eri olmayan insanları da hayatınızdan çıkarınız derim. Adalet duygusu olmayanı, yanlışınızda sizi ikaz etmeyeni, açığınızı arayanı, sırtınızı yaslayamayacağınız kim varsa eş dost yaren sizler de mesafe koyunuz derim. Ha bana soracak olursanız yanınıza bile yaklaşamamalılar da eh işte her istediğimizi de bazı sebeplerden dolayı yapamıyor olabiliyoruz.

            Hayvanları korumaya ve sevmeye özen gösteriniz. Hatta evcil hayvan sahibi olmak sizin ruhunuza çok iyi gelecektir. Yeter ki siz değil o bakmayı düşündüğünüz evcil hayvan sizi sahiplensin. (bu dediğimi evcil hayvan bakan arkadaşlarım daha iyi anlayacaklardır.)

            Bir inancınız olsun diyemeyeceğim ama her neye inanıyorsanız ona inanmaya devam ediniz.

İnsanlara dokunmayı öğreniniz, düşüncelerine, ruhlarına hepsinin sizi sevmesinden daha çok sizin yastığa başınızı koyduğunuzda ki vicdan muhasebeniz önemli. Eğer onda bir sıkıntı yoksa aynen devam ediniz. Derim!

            Düğünlere, cenazelere gidiniz. Hem güzellikleri hem de acıları paylaşmayı biliniz. Yaptığınız her ne ise; iş, aşk, dostluk inanınız ve vazgeçmeyiniz. İnandığı şey uğruna yüreğini ortaya koyan o kadar az insan kaldı ki, siz de bunlardan olmaya çalışınız. Yaşama azminiz ve her andan zevk duyma isteğiniz olduğu sürece de kimse sizin enerjinizle oynayamaz. Diye bugünü böyle bitirelim.

Hazır bu mübarek günde de kimi insanın içsel değişime uygun olduğunu düşünürsek, bu günlerin de tam da kendinizle sohbet edeceğiniz zamanlar olacağına inanıyorum.

Tanrı, yüreğindekini beyninde güzelleştirip, kelamını şiir tadına dönüştüren gerçek dostlarla karşılaştırsın inşallah.

Sevgiler

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ormandan zehir çıktı
Ormandan zehir çıktı
Fakültenin projesine milyonluk destek
Fakültenin projesine milyonluk destek