Advert
Sözün özü
Ahmet Cartalı

Sözün özü

Bu içerik 105 kez okundu.

Başkanımız, sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, güzide kazamız Kirazımızı da onurlandırdı. Bizi şereflendirdi, yeni yatırımların müjdesini verdi, çok mutlu olduk.

Bizim kazamız, hep ilklerle anılmak ister. Mesela bizim kazamız; ilk tütün mitingi yapan, ilk süt mitingi yapan, Türkiye'de sadece başkentte kurulan Sosyalist Parti'nin ikinci kurulan kazasıdır. Şimdi de Veterinerlik Fakültesi'nin üçüncü açılış töreniyle yine ilk olmayı başardı. En son noktayı başkanımız, cumhurbaşkanımız koydu. Demek ki daha önce iyi açılamamış. Kazamıza hayırlı uğurlu olsun. Fakültenin kazamıza kazanımlarını birkaç senede görürüz inşallah.

Sayın başkanımız, tarımın önemini anlattı, "Tarım, savunma sanayisi kadar önemli" dedi. Aynen katılıyorum. Tarım, önümüzdeki yüzyılın en önemli strateji unsuru olacak. Kendini doyuramayan, kendini giydiremeyen toplumlar, başka ülkelerin ya sömürgesi olur ya da yok olup giderler.

Sayın başkanım, sizin de buyurduğunuz gibi milli tarıma derhal geçilmelidir. Gerçi siz, benden daha iyi bilirsiniz de yine de bazı şeyler olmadan milli tarım olmaz. Mesela:

- Şeker pancarı kotası kaldırılmadan, şeker fabrikaları açılmadan,

- Meralar korunmadan, et ve et ürünleri ithalatı kontrol altına alınmadan,

 - Ziraat fakülteleri, tekrar faaliyete geçip ziraat mühendislerinin masa başında değil, tarlada üreticiyle birlikte olduğu zaman,

- Bütün bunların üretici kooperatifiyle mümkün olacağı iyice anlatılmalıdır.

Söz, proje tek başına yeterli değildir. Onu hayata geçirecek irade de lazımdır. Bana sorarsan olur mu, pek umudum yok. Neden mi? Tarımda ithal çözümü uygulayan, sıkışınca soğanı İran'da, eti Atlantik'in oralarda arayan tarım bakanıyla olmaz. Tarım Bakanlığı'na milli üretimden yana olan birini atarsanız ancak o zaman halk inanır, milli tarım politikası uygulanmaya başlar.

 İnşallah milli tarım, milli sanayi, milli eğitim, milli sağlık politikasına geçeriz de ülke refaha kavuşur.

Bu haftalık bu kadar.

 

HOŞÇA KALIN,

DOSTÇA KALIN,

ATATÜRK'TE KALİN...

Tel: 0 545 305 92 42

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ormandan zehir çıktı
Ormandan zehir çıktı
Fakültenin projesine milyonluk destek
Fakültenin projesine milyonluk destek