Advert
Anne ve Anneler Günü
Süleyman Kuru

Anne ve Anneler Günü

Bu içerik 8 kez okundu.

Sevgili dostlar, her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü, "ANNELER GÜNÜ'' olarak kutlanır. Bu gün, evrensel bir gündür.

Anneler, bizi 9 ay 10 gün karnında taşıyıp kanından kan, canından can, gerektiğinde tereddüt etmeden canlarını bile bizim için veren kıymetlimiz, her şeyimiz olan varlıklarımızdır. Bütün bu özelliğinin yanında kadındır, kardeştir, abladır, candır, biz yokken var olandır, biz tokken aç olandır ANNE. 9 ay 10 gün bütün sıkıntıları ve zorluklara karşılık beklemeden katlandığı yetmezmiş gibi ömür boyu bizi koruyup kollamada her an yanımızda olan varlığımızdır ANNE. Biz onun gözünde hiç büyümez, çocuk oluruz.

"Cennet ANALARIN ayağının altındadır" sözünü de unutmayalım. Senede bir gün gününü kutlayarak hakkı ödenir mi? Bizim için bu kadar değerli ve kıymetli varlığın senenin her günü "ANNELER GÜNÜ'' olmalıdır. Anneler olmasa insanlık olmazdı. Bize dilimizi öğreten, hayatı kavratan, ömür boyu öğreticiliğini bırakmayan ilk öğretmenimizdir ANNE. Hakkını ödemede çok zorlanacağımız varlığımızdır ANNE. Sağlam ailenin öznesi, toplumu, sağlam, iri ve diri ayakta tutan varlıktır ANNE. Onun için kız çocukları mutlaka okutulmalı, öğretilmeli ve eğitilmelidir. Kız çocuklarını okutup eğitmeyen, öğretmeyen toplumlar, geleceklerine güvenle bakamaz. Soran, sorgulayan ve araştıran nesiller yetiştiremezler.

Toplumumuzda kadına hak ettiği değerin verilmediğini, kadın cinayetlerinin olduğunu görmek ve duymak yüreğimizi yakıyor, içimizi acıtıyor. Kadın cinayetlerini işleyen canavarları da bir kadın doğurup hayat ve can vermedi mi? Bu nasıl bir ruh halidir? İnsanın aklı ermiyor, aklı tutuluyor.

Bütün bu gördüklerimiz, duyduklarımız olumlu ya da olumsuzluklara rağmen tüm anne ve anne adaylarının her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan ''ANNELER GÜNÜ"nü kutluyor, ahirete göç etmiş olanların ruhlar şad, mekanları cennet olsun diyor, hayatta olanların da sağlıklı, mutlu, toplum ve evlatları tarafından değerleri bilinen, Anneler Günü tadında bir ömür sürmelerini can-ı gönülden diliyorum.

Hoşça, dostça ve sevgiyle kalın.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehit anneleri unutulmadı
Şehit anneleri unutulmadı
Kiraz'da yetimler unutulmadı
Kiraz'da yetimler unutulmadı