Advert
Kiraz Yatılı Bölge Okulu 'KARDELENLERİN'dir
Tevfik Tortamış

Kiraz Yatılı Bölge Okulu 'KARDELENLERİN'dir

Bu içerik 266 kez okundu.

Yeni Asır'da Bölge Haberler Masası'nda görevliydim. Futbol hakemliği döneminden tanıdığım bir isim, AK Parti'den İzmir'de meclis üyesiydi ve etkili bir konumdaydı… Sonbahara doğruydu… Birlikte Nazilli sınırındaki bir dağ köyüne gittik. Yaptırdıkları çok derslikli bir okulu haberleştirecektik. Okulun fotoğraflarını tamamlamış ve dönüşe geçmiştik.

Yolda bir minibüs ile karşılaştık. İçinde Olgunlar köyünden on civarında genç kız, bir de askerden yeni gelmiş delikanlı vardı… Sohbet ederken Alaşehir'den, üzüm kesiminden döndüklerini söylediler. Gazeteci olsam da özüm öğretmendi. "Okul harçlığınızı mı çıkarıyorsunuz?" diye soruverdim birden. Başları öne düştü. "Biz okula gitmiyoruz. Zaten ilkokula da gitmedik, okumamız yazmamız yok" dediler…

Şaşırmıştım… Tek tek ve toplu fotoğraflarını çektim… Kimi öğretmen, kimi hemşire, kimi doktor olmayı hayal ettiğini ama o civarda hiç kimsenin hayallerine ulaşma şansının olmadığını söylediler. Yanında 6-7 yaşlarında bir çocuğu, kucağında da bebesi olan genç bir kadın da okuyamadığını belirterek, "Yatılı okul imkanı olsa belki çocuklarımı gönderebilirim" dedi.

Bu arada il genel meclisi üyesi, "Biliyor musun, bu kızlar başlık parası ile evlendiriliyor" diye bilgi verdi. Kiraz’da başlık parası olayı yoktu ama bu çocuklar ilçeye kilometrelerce uzaktaki dağ köylerinin evlatlarıydı.

HABERİN ARDINDAN KAMPANYA BAŞLATTIK...

Okuma yazma bilmeyen kızların İzmirli olduklarına vurgu yapan ve manşetten çıkan haber, bomba etkisi yarattı. Kiraz'a kapsamlı bir yatılı bölge okulu açılması için kampanya başlattık. Artık 3-5 günde bir Kiraz'a yatılı bölge okulunun ne zaman yapılacağını soruyorduk. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e haberlerimizden gına gelmişti… O dönemde Avustralya'da bulunan gazeteci Erkan Demircan, "Tevfik Abi, Milli Eğitim Bakanı Sidney'e geliyor… Soracağımız bir şey var mı?" dedi. "Kiraz'ın yatılı okulunu sor" dedim… Bakanın şimşekleri çakmış, "Burada da mı Kiraz? Yapacağız dedik, yapacağız" cevabı vermiş öfkeli bir sesle... Bu arada aynı konuda parti kanalları da zorlanıyordu.

Sonuçta Yağlar kavşağına ve Sarıkaya'ya iki okul birden kazandırdık.

Dönemin il genel meclisi üyesi, ani çıkışları ile bazılarıyla çatışsa da, Kiraz'da sevenlerinin yanında kendisinden uzak duran bir hayli kişi olsa da, "Ben 40 yıldır partiler üstüyüm. Hiçbir siyasi partinin üyesi, destekçisi, yandaşı, tetikçisi, düşmanı değilim" dememe rağmen bir konuda ters düşünce beni gençlik yıllarımdaki siyasi eğilimim üzerinden vurarak Yeni Asır'dan 'solcu' yaftasıyla atılmama sebep olduğu yolunda duyumlarım olsa da iki okulun ve göletlerin yapımındaki, Ödemiş-Kiraz yolunun bölünmüş hale getirilmesindeki çabalarını kimse inkar edemez.  Okul mücadelesinde kendisiyle birlikte hareket etmem, o dönemde "Tevfik Hoca AKP’li olmuş" ithamlarına yol açmış olsa bile okul mücadelesinden olumlu sonuç almamız ve bundan Kirazlı çocukların kazançlı çıkması, her türlü siyasi bedeli ödememe değerdir.

MİSYONER GİBİ ÇALIŞMAK GEREKİYOR

Yağlar kavşağındaki yatılı okulu ilçeye kazandırırken çok idealisttim… Misyoner gibi çalışılarak Kiraz'ın dağ köyleri taranacak, aileler ikna edilecek, çocuklar ilkokuldan itibaren yatılı okuyacaktı.

Bize büyük destek veren dönemin kaymakamı gidince olaya başından itibaren şaşı bakan İlçe Milli Eğitim de bizim misyoner yaklaşımımızı anlamakta zorlandı. Okul, önce ana babası cezaevinde veya mezarda olan, pek çoğu da İzmir’in diğer ilçelerinden getirilen çocuklara yuva oldu… Günümüzde orta ve lise seviyesindeki öğrencilere hizmet veriliyormuş.

Şimdi yüreği çocuklarımız için çarpan tüm Kiraz sevdalılarına sesleniyorum.

Kiraz Yatılı Bölge Okulu; misyoner gibi çalışılarak yapılış amacı doğrultusunda, dağ köylerimizin cıvıl cıvıl çocuklarıyla doldurulmalı, okuma imkanı olmayan çok daha fazla KARDELEN'in önü açılmalıdır.… KALIN SAĞLICAKLA…

 

tetortamis@hotmail.com

0 532 275 54 21

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide