Advert
Kiraz, az gelişmiş değerlendirmesi ile yatırımlarda teşvikli bölge ilan edildi
Hüseyin ÇAVUŞ

Kiraz, az gelişmiş değerlendirmesi ile yatırımlarda teşvikli bölge ilan edildi

Bu içerik 51 kez okundu.

İzmir'de Kiraz, Beydağ  ve Bayındır ilçeleri, hükümetimizin ilgileri ile teşvikli yatırımlara ev sahipliği yapacak. Bu  değerlendirmeden sonra  Kiraz, çağ atlayacak.

 

2006 yılında Kiraz'ın gelişmesi için yatırımlar yapılması amacı ile çalışmalar yapara sayın valimizle birlikte girişimlerde bulunuştuk. Ege Ordu Komutanlığı'na ziyaretimizde Kiraz'ın yolunun yetersizliğini, sağlık ve eğitim hizmetlerinin çok verimsiz olduğunu, vatandaşın evlerinde ısıtma sistemi olmayışına kadar ekonomik, sosyal ve kültürel yönden çok eksikleri belirlenmiş, gelişemediği verileri dolayısı ile Kiraz'ın yetersizliklerinden dolayı askeri bir birliğin ilçeye getirilemeyeceğini öğrenmiştik. Bu defa tersten geri kalmışlıktan başlayarak hizmet alabilmek için tekrar çalışmalara başladık.

 

Öncelikli olarak KİRAZ'IN EĞİTİMDE GERİ KALMIŞ İLÇE İLANI İÇİN GİRİŞIMDE BULUNDUM. 2007 yılında Kiraz'da boş bulunan 300 öğretmen kadrosunun tamamının atamasının yapılmasını sağladım. Böylelikle Kiraz'a 300 öğretmen gelmesiyle maaş girdiler, aylık 1.5 milyon lira katma değer sağlamış oldu. Takiben ilçede 35 milyon liralık 12 okulun İl Özel İdare'den yapılmasını gerçekleştirdik.

 

KİRAZ'DA 35 MILYON LİRALIK EĞİTİM YATIRIMINDAN ayrı olarak 12 milyonu nakit (8 milyon da takiben aktarılacaktı) 20 milyon liralık eğitim yatırımları sağlanmış iken mahallinden (belediyeden) engellendi. Arsa temininde ve istimlakta her zorluğu gösterdiler. ÖDENEKLERİ GERİ GİTTİ. Geçen haftaki yazımda  belirtmiştim, arsa tahsisi engellendi.

 

BU DEFA 2008'den başlayarak beş yıl çalışmalar yaptık. YORULMADAN, YILMADAN, BIKMADAN GAYRET SARF ETTIM. İZMİR KALKINMA AJANSI, KOSGEB, SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI, İZMİR TICARET ODASI, İZMİR TİCARET BORSASI, ÇEVRE VE ŞEHIRCİLİK BAKANLIĞI, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI, TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI, ENERJİ VE TABİI KAYNAKLAR BAKANLIĞI ve başlıca diğer yatırımcı kuruluşlardan ARAŞTIRMALAR YAPTIK.
 

Yatırımlar için geri kalmışlık kriterleri olarak 60 şartı belirleyerek ve geri kalmışlığımızı belgeleyerek sonuca ulaştık ancak ilçeler, GERİ KALMIŞ BÖLGELER yatırımlarına dahil edilmiyordu. Temin ettiğimiz ve hazırladığımız belgeleri 2012 sonunda Başbakanlığa arz ettik.

 

Bugün itibari ile Türkiye'nin 53 ilinin ilçeleri içinden belirlenmiş yerler, kalkınmada geri kalmış ve gelişmemiş ilçeler olarak ilan edildi. YATIRIMDA TEŞVİKLİ BÖLGELER ARASINDA KİRAZ  da yer aldı.

Bu çalışmalar esnasında Arkacılar'a ait OKKATAŞI'NDAKİ 290 dekar ARAZİ, Arkacılar Muhtarlığı tarafından eğitime tahsis edildi. Binali Yıldırım Bey'in ilgisi ile Tarım Meslek Lisesi, ONAY SAFHASINA geldiğinde tarım  meslek lisesi mezunlarının statüsü yoktu. Bunların memur olamadığını öğrenince bu talebimin iptal edilmesini istedim.

 

Çalışmalar esnasında tarım mahsullerinin üretiminde Kiraz'ın ismi, sadece bir mahsulde vardı. İğdeli ve Alaşehir yolunun kuzeyindeki dağ köylerinde üretilen barbunya, iki bin ton olarak birinci sırada yer alıyordu.

 

Bu esnada İzmir Valiliği'nin referansını sağlayarak İzmir Milli Eğitim'den köy çocuklarının okuması için imkan sağlanması talebim oldu. Bakanlık nezdinde girişim yapmak için İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Bey'den destek ve yardim alarak (Kamil Bey, Milli Eğitim Bakanımız Hüseyin Çelik'in yakını idi) yatılı öğrenci kapasiteli YİBO'yu sayın bakanın, "Hüseyin Bey, senden  bıktım" sitemiyle Kiraz'a kazandırdık.

 

YATIRIMDA TEŞVİKLİ BÖLGE, KİRAZ 'A NE KAZANDIRACAK????
 

Kiraz'da yatırım yapılarak iş alanları açılacak. İlçedeki iş imkanlarından Kirazlılar faydalanarak kazanacak. Kirazlıların gelirleri artacak, sosyal hayati değişecek ve gelişerek mutlu ve huzurlu  olacaklar. Çocuklarını gelişen imkanlarla okutarak kültürlü insanlar olmalarını sağlayacaklar.  

İŞ VE AŞ SORUNUMUZ OLMAYACAK. Daha da  çok geniş imkanlara sahip olunacak. Kiraz kalkınacak. Yatırımcılara arsa ve arazi temini ile beraber yapılacak fabrikalara ucuz kredi destekleri sağlanacak. İTHALATTA VE İHRACATTA GÜMRÜK MUAFİYETLERİ OLACAK. Yatırımcılara KDV muafiyeti. GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ'NDE İNDİRİMLER. Sigorta primlerinde iş verene hisse desteği. KREDİLERDE BİR PUAN İLE ON PUAN ARSINDA FAİZ DESTEĞİ.
 

Yatırımcılara yatırım niteliğine göre 2 ila 10 yıl arasında asgari ücret desteği. TARIM VE HAYVANCILIK DESTEKLERİ. Yatırımın niteliğine göre 300 bin ila 5 milyon lira arasında teşvikler desteklenecek. MAKİNE VE APARTLARI TECHİZATI TEMİNİNDE DESTEKLEME. YERLİ MAKINE VE TECHİZAT DESTEKLEMELERİ...

 

Arazi, arsa, bina ve inşaat ile etüt ve proje destekleri verilecek. Desteklenen  bölgelerde A, B , C, D şeklinde değerlendirilme olacak. KİRAZ VE DİĞER ILÇELER, KONUMLARINA GORE SINIFLANDIRILACAK.

Kiraz, bu konuda alt yapı hazırlıklarından halihazırdaki imar durumunu hazırlamış olduktan sonra takiben 5000'lik imar haritasını ve takiben 1000'lik imar haritalarını hazırlamış olmalı. YEŞİL ALANLARIN VE ARITMA TESİSİNİN YAPILMASI  İLE MENDERES NEHRİ'NE KANALİZASYON VE PİS SU AKITILMAMALI.

 

Kiraz Belediyesi'nde gerekiyorsa şehircilik, mimarlık ve mühendislik unsurlarının projeler için güçlendirilmesinin iyi olacağı kanaatindeyim.
 

Önümüzde bir handikap var. Bayındır ilçesi, yatırımlar için bulunduğu yer durumuna göre bizden daha avantajlı. Kiraz, araziler temininde ve alt yapı hizmetlerinde destekleyici olursa Bayındır'dan daha avantajlı imkanlar sağlayıcı olabilir. DAHA VERİCİ, DAHA ÇOK KOLAYLIKLAR SAĞLAYICI, DAHA İYİ HİZMET VEREBİLİRLİĞİ, HIZLI VE KOLAY HAREKET EDEBİLİRLİĞİ vb. iş ve işlemlerde Kiraz, gereken avantajları sağlayabilmeli.

 

Ara  eleman yetiştiren sanatkar yetişmesi için eğitim kuruluşları devreye girmeli. ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İÇİN ARAZİ TEMİNİ YAPILMALI. Tabiri caizse Kiraz'ın başına konan devlet kuşuna inşallah sahip çıkılır. Maksadını aşan müdahalelerden kaçınarak dikkat edilmeli. HAYIRLISI OLSUN!

 

Hüseyin Çavuş

20. ve 21. Dönem İl Meclisi Üyesi ve Encümeni       .

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor
Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor
Gazetemizden başarılı kooperatife ziyaret
Gazetemizden başarılı kooperatife ziyaret