Advert
Bir  müdür bir mühür emsali
Hüseyin ÇAVUŞ

Bir müdür bir mühür emsali

Bu içerik 36 kez okundu.

Kiraz'da veterinerlik fakültesinin kazanımında dahili olan Özçınar, zor bir işi başarmış olduğundan fakültenin açılması talimatını veren  Sayın Cumhurbaşkanımıza ve 9 Eylül Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Nükhet Hotar'a teşekkür ve şükranlarımızı daha önceki zamanlarda sık sık belirtmiştik.
 

"Kiraz, öğretmensizlik yıllarını geride bırakmıştı" derken başka bir kuruluşumuzi öğretim görevlisi eksikliği tamamlanmadan eğitime başladı, devam ediyor ve edecek  sanki! Bizim dönemimizde yani 1953-1958 arasındaki eğitim döneminde nasıl eğitim varmış geriye gidelim. Ben, birinci sınıfın ikinci döneminde, ikinci sınıfın tamamımda, üçüncü sınıfın birinci döneminde ve beşinci sınıfın ikinci döneminde yani beş yıllık okulun 2.5 yılında öğretmensiz yani atanmış asli öğretmen olmadan boş geçen dersleri okul katibinden ve diğer sınıfların öğretmenlerinin takviyeleri ile bitirmiş oldum. Bu garabet, diğer arkadaşlar için de aşağı yukarı böyle oldu.

Ortaokula gittiğimizde birinci sınıfta ortaokul öğretmeni iki tane vardı. İkinci ve üçüncü sınıfta iki veya üç ortaokul öğretmeni oldu. Diğer boş olan öğretmenliklere ilkokul öğretmenlerimiz geliyordu. En azından bizi öğretmensiz bırakmamak için olduğunu zannediyorum.

Ödemis'e liseye gittiğimde aynı durum, lisede de tekrar ediyordu. Ortaokul öğretmenleri, lise derslerine giriyordu. Takiben askeri okula gittim. Orada derslerin tamamında asıl öğretmenlerimiz ile eğitim alma imkanım olmuştu. İlk, orta ve lise döneminde yaşadıklarımı bizim dönemde herkes yaşadı herhalde.

2006 yılında eğitim konusunda etkin olduğumda  gördüm ki Kiraz'da 2006 yılında toplam 165 asil öğretmen vardı. Diğer sınıf öğretmenlikleri ise yedek öğretmenlerle, lise mezunları ile geçiştiriliyordu. Adeta sıra savma gibi güya eğitim yapılıyordu. Boş olan 300 norm kadrolara yedek öğretmenler görev yapıyordu. ESASEN BİZİM 60 YIL ÖNCESİNİN ÖĞRETMEN BOŞLUĞU DEVAM EDİYORDU. OKUL DONEMINDEKİ öğretmensizlik, hala devam ve tekrar ediyordu. Çok zorluklarla mücadele ederek bürokrasi zorluklarını kavgalar çıkan mücadelemizle Kiraz'ı eğitimde geri kalmış ilçe ilan edilmesini sağlayarak aştık. 2007 yılında bir defada boş bulunan 300 asil öğretmen atamasının yapılmasını sağladım. Norm kadrolar doldurulmuştu. 13 ilköğretim okulu, yatılı bölge okulu, Anadolu lisesi, öğrenci yurdu vs.nin yapımları ile beraber takiben köy okullarından da FEN VE ANADOLU liselerini kazanan öğrenciler olmuştu. Hatta İlçe Tarım Müdürlüğü'ne 15 ziraat mühendisi ve 15 de veteriner atanmasını da sağlamıştık.

Şimdi ise Kiraz'a, veterinerlik fakültesine gelenler, okulun İzmir'de olduğunu sanıyorlarmış. Tercih formunda okul adresi İzmir imiş. Eğitime başlamak için İzmir'e sevinerek ve umutla geldiklerinde okulun Kiraz'da olduğunu öğrenince hayal kırıklığına uğramışlar. Eğitime başlandığında da akademisyen öğretmenler olmayınca dersler boş geçmiş, sonra da Kiraz'daki veterinerle ders yapmaya başlamışlar. Tıpkı 60 yıl önceki bizim dönemlerin öğretmensizliği gibi fakültede aynı sendrom yaşanıyor. Bunun sonucu okuldan ayrılanlar, kayıtlarını donduranlar olmuş. Okula Ödemiş'ten gidip gelenler de oluyormuş.

Bu, çok ciddi bir açmaz. Eğer böyle olabiliyorsa hukuk fakültesi açılır, derslere avukatlar girer. İktisat fakültesi açılsın muhasebeciler  girsin, ziraat fakültesi açılsın Kiraz'daki ziraat mühendisleri girsin. Velhasıl diğer meslekler için bu şekilde örnekleyebiliriz. Tenzih ederim ki Kiraz'daki veterinerlerin mesleklerine ve de kişiliklerine söz söylemiyorum, yanlış anlamasınlar.

Okula gelen gençler, orta veya dar gelirli yani Kiraz emsali dar ve orta gelirli ailenin çocukları ancak bu şekilde eğitim yaparlarsa veterinerlik yapabilirler mi acaba? Başka veterinerlik fakültelerinin yetkililerine sordum.  Aldığım cevap, içimi acıttı. "Zaten talebelerin bir seneleri yok olmuş" dediler.

Bu kadar ciddi sorun var iken Veteriner Erol Çomak açıklama yaparak, "Geçen sene Kiraz Veterinerlik Fakültesi, emsallerine kıyasla taban puanı itibarı ile 16. sıradayken bu sene okula giriş taban puanı 410 olduğundan diğer fakülteler sıralamasında 7. sırada olunca sanki okulun kariyeri artmış demeye çalışarak öğretmensiz eğitim yapan fakülteyi  sanki başarılı, kariyerli göstermeye çalışıyor.

Fakültenin genel sekreteri misiniz Erol Çomak siz yoksa fakültenin halkla ilişkiler mudürü müsünüz? Fakültenin verimsiz  ortamını savunmak da ne demek? Esas olan, okulun güçlendirilmesi olmalı iken  siz ne demeye okulun  kariyerinin üst seviyede olduğunu ifade ediyorsunuz? Temennimiz, okulun başarısı parmakla gösterilsin. Halk gurur duyar, mutlu oluruz. ÖĞRETMENSİZ OKUL OLMAZ, OKULSUZ DA ÖĞRENCİ OLMAZ. NOKTA.
 

Hatırlatırım ki Ödemiş'te açılan Hemşirelik Yüksekokulu, şehirdeki yetersizliklerden dolayı kapandı. Facebook'ta gördüm; S.Özçınar, Tunç Soyer için gıyaben diyor ki, "Süt Kuzusu projesini neden Kiraz'da uygulamıyorsunuz? Aklınız sıra oy alamadığınız için Kiraz'ı cezalandırıyorsunuz ."

Kaldı ki muhtemelen planlanmış bir program varmış ki Kiraz'da toplantı programı uygulandı, toplantı yapıldı. Demek ki sizin trip atmanız  boşunaymış. Peki, siz Kiraz'ın menfaatini korumak için neden İzmir Büyükşehir Belediyesi toplantılarına altı senedir katılmıyorsunuz? Size ayrıcalık yapılıyorsa neden İzmir toplantılarına katılıp meclis kürsüsünden sorgulamıyorsun??? Kiraz'a bir tavır varsa tepkini de demokratik ortamda, basın önünde ifade edebilecekken niye demokratik ortamda konuşmuyorsun?

1. Kirazlılar! Torbalı-Kiraz yolu, 92 kilometre olarak 2005 yılında 193 milyona ihale  edildi. Demek ki bu yola da sahip çıkan Özçınar, gerçeği bildiği halde  sizi yanıltıyor.

2. Kiraz Devlet Hastanesi'nin bugünkü haline gelmesi, tarafımdan gerçekleştirildi ancak 100 yataklı hastane, 2008 yılında planlandı ve 2009 Seçimleri'nde "İzmir'de 35 proje " adlı secim beyannamesi Binali Bey tarafından yayınlanmıştı. Bu projeler, bizim TALEBİMİZLE Binali Bey'in programına şimdiki bakanımız Ekrem Pakdemirli tarafından beyannameye dahil edildi. Demek ki Özçınar'ın projesi değilmiş                

3. Yine aynı beyannamede seçim zamanında 75 milyon TL maliyetli tren yolu yapımı, bizlerin katkısı ile Sayın Ekrem Pakdemirli'nin program hazırlığında gündeme alınmıştı. Tren yolunun projeye alınması, Ödemiş Organize Sanayi Bölgesi içindir. Kiraz'daki son istasyon, BP'nin arkası idi. Demek ki Özçınar'ın bunu da sahiplenmesi boşuna.

Hastanenin yapılmamış olması sizin hatanızdır, yanlışınızdır Sayın Özçınar. Size bir ipucu vereyim, bakalım bunu yaptırabilir misiniz? NÜFUSU 40.000'i AŞAN YERLERDE (KİRAZ GİBİ) NÜFUSU 100.000 OLAN YERLERDE UYGULANAN HASTANELERDE OLDUĞU GİBİ PERSONEL ATAMASI YAPILIR VE ALTYAPISI TAMAMLANIR, GÜÇLENDİRİLİR. Bu da Sağlık Bakanlığı talimatların da vardır.
 

Özçınar Hanım, siz niye her şeyi abartıyorsunuz veya biz mi anlayamıyoruz. Konuşuyorsunuz, abartılı rakamlar telaffuz etmeye ve görev alanınızda olmadığı halde size sorumluluk yaratmayan işleri neden sahiplenme gayretinizdesiniz. Dahilinde olmadığınız konuları sahiplenerek vaat etmeye veya "Yaparız, ederiz" deyip umut dağıtmaya ihtiyacınız olmamalı.

Mesela görev dahilinizde olan Şemsiler yolundaki 100 metrekarelik hayvan damını 15 günde çözebilecek iken ÇÖZÜMSÜZLÜĞE SÜRÜKLENMESİ VE ÇEVRE YOLUNUN İKİ SENE GECİKMESİNE SEBEP OLUNDU, SEYRETTINIZ.

Ödemiş Organize Sanayi'de 25 kişi çalışabileceği varsayılan, gündemde olmayan yem fabrikasında "750 kişi çalışacak" demiştiniz. Hem de işçiler Kiraz'dan alınacaktı. Kiraz'a da 300-500 kişilik fabrikalar açmak için İzmir'den, İstanbul'dan, Ankara'dan, Konya'dan, Trabzon'dan Kiraz'a gelerek yatırım yapmak isteyen kuruluşlar sıraya girmişlerdi. Sizin beyan veya vaatlerinizden Kirazlı gençlerimiz İŞ AŞ İMKANINA KAVUŞACAKLARDI.
 

20 gün önce "Türkiye'nin en büyük zincir fabrikası, Ödemiş Organize Sanayi'de zincir fabrikası açacak ve 300 kişiye iş imkanı sağlayacak. Çalışanlar da Kiraz'dan olacak" demiştiniz. Varsayalım bu iş yeri açıldı. Burada taş çatlasa 25-30 kişi anca çalışır. Onlar da ihtisaslı mühendis ve teknisyenler olabilir.

Kiraz ÇÖPLÜĞÜ'NDEN (BİOGAZ ) elde ederek elektrik üretip Kiraz halkına ucuz elektrik sağlayacaktınız ancak Kiraz'ı İzmir'in ve çevre ilçelerin ÇÖPLÜĞÜ yaptınız. Kiraz'da organik tarım yapılmasını temin edecektiniz. Doğalgaz ise İzmir'in tüm ilçelerine verildi. Biz, en son konumda planlanmış isek doğalgaz geliyorsa ve de yine aferin diyelim.

Su miktarı, evvelinde YÜZ  MILYON TON İKEN SON 15 yılda 15-20 milyon yona  gerileyen ve yılda beş ay su olduğu halde sadece iki ayında debisi güçlü olan Menderes Çayı'nda KANAL KİRAZ NASIL OLACAK? İstirham ediyoruz, lütfen  açıklar mısınız?

ÖYLE İMAJ YARATIYORSUNUZ Kİ AK Parti Hükümeti, Özçınar OLMAZSA SANĶİ  ĶİRAZ'A YATIRIM YAPMAYACAK. Yani 45 bin kişi, Özçınar'ın takdirinde mi? Böyle olmadığı halde bu imajı baskılıyorsunuz.

Vatandaş, artik hayal üzerine umut vaat etmeleri yutmuyor. Abartılı şovvari söylemlere ve abartılara inanmıyor artik. Hani 2016 yılının Temmuz ayında "Kiraz Belediyesi'nin denetlenmesi için bakanlığa müracaat ettim" demiştiniz.  Harabat içinde olan Kiraz Belediyesi'nin kör kuruşa nasıl muhtaç hale geldiğini izliyoruz.

Koru Otel'i, kilit taşları, bunları gündeme getirin. İğdeli'deki soğuk hava deposuna yatırılan Kiraz halkının 3 milyonundan bahis edelim. Kiraz Belediyesi ekmek  fırını Kiraz'da 1 liraya ekmek satar iken köylü neden 1.5 liraya ekmek tüketiyor? Bunları konuşalım.
 

KİRAZ BELEDİYESİ olarak gençler için, Kiraz'daki eğitim için ekonomik ve sosyal, kültürel faaliyetler olarak ne yaptınız? Ticari alanlar mı yaptınız? Yeşil alanlar ve benzerlerini mi yaptınız? Kiraz'ın değerlerini yükseltmek için ve Kiraz köyleri için ne yaptınız? Netice olarak siz, belediye olarak neler yapıyorsunuz ki? Müjde olarak haber yaptığınız 20 tane halı sahalar ne oldu? Yıl bitti. Belediye olarak Kiraz'ın hangi sorunlarını çözüyorsunuz? Aydınlatın lütfen.

Kirazlılara sağlık ve huzur temennisiyle bol  ve bereketli kazançlar dilerim.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor
Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor
Gazetemizden başarılı kooperatife ziyaret
Gazetemizden başarılı kooperatife ziyaret