Advert
Salim Özkarakaş anısına
Mustafa Aydın/Eğitimci

Salim Özkarakaş anısına

Bu içerik 35 kez okundu.

Doğduğum, lise çağına kadar öğrenim gördüğüm, öğretmenlik ve okul müdürlüğü yaptığım, bir zamanlar çiftçilikle uğraştığım Kiraz... Sevinç ve üzüntü kaynağımdır. Kiraz'ı mutlu eden her olay, beni de mutlu eder. Kiraz'ın üzüntüsü, benim de üzüntümdür.

İçinde bulunduğumuz haftada Kiraz'ın gündemi, Salim Özkarakaş oldu. Her yelpazeden sevenleri üzüntü içinde. Bu çok normal. Değerleri, değerli olanları kaybedince acısı büyük olur.

Kiraz dışında yaşayan eğitim yöneticisi olarak Kiraz'ı basın ve sosyal medyadan yakından takip ediyorum. Uzaktan bakmanın dezavantajı olduğu kadar avantajı da var. Uzaktan bakıyorsan bir bütün görürsün. Ormandaki yeşil ağaçların yanı sıra kuru ağaçları, hatta aynı ağaçtaki yeşil dallarının yanı sıra kuru dallar da görürsün. Görüş açısı, size objektif değerlendirme imkanı sunar. Bu yazımda Kiraz'ın bir değerinin geniş açıdan toplumdaki yansımasını bulacaksınız.

Salim Özkarakaş ile birkaç kez görüştük. Bireysel yönünü yakinen tanıdığım söylenemez. Yerel seçim sürecinde basında yer alan haberlerden ve sosyal medya paylaşımlarından, Kiraz'a geldiğimde tanık olduğum konuşma ve olaylardan topluma mal olmuş yönünü tanıdığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Değerlendirmem de bu yönde olacak.

Hedef Göstermedi, Hedef Belirledi.

Seçim sürecinde pozitif dil kullandı. Günlük kısır siyasi çekişmelerin içine düşmedi. Polemik üretmedi. Üretilen polemiklerden uzak durdu. Siyaseti şahsileştirmedi, tam aksine toplumsallaştırdı. Kişileri hedef göstermedi, hedef belirledi. Belirlediği hedefi kendini destekleyenler ile ortaklaştırdı. Destekleyenlerde "Salim Özkarakaş kazanırsa ben de kazanacağım" algısını oluşturmayı başardı. Kısacası hayal kurdu, kurduğu hayale destekleyenlerini ortak etti. Bunu Çayağzı ve Karaburç gençliğinde gözlemledim. Gençliğin heyecanı ve umudu, apayrı bir araştırma konusu olabilir.

Ötekileştirmedi, Birleştirdi.

Seçim sürecinde kullandığı dil, pozitif olduğu kadar birleştiriciydi. Farklı algı gruplarındaki insanların ayrılıklarına değil, ortaklaştığı yönleri öne çıkardı. Herkesin topluluk içinde vücut bulabildiği, kendisini değerli hissettiği atmosferi oluşturdu.

Özgüveni Vardı, Güven Verdi.

Toplum psikolojisinde seçim sürecinde kitleler her sözü dinler. İnanmak için bu yetmez, söyleyene de bakarlar. Özgüveni vardı. Özgüven; beden diline, sözüne ve tavrına yansıdı. Sözüyle, özüyle, tavrıyla, her geçen gün sevenlerinin gözünde büyüdü.

Sözün özü Salim Özkarakaş, Kiraz için bir değerdi. Kiraz, en önemli değerini kaybetti.

Siyaset; bilimsel temelde, toplum için yapılmaya başlandığında bu ve benzeri kişilerin değerleri daha iyi anlaşılacaktır. Gelecekte Kirazlı gençlerimiz, Durmuş Özçınar ve Salim Özkarakaş gibi kaybederken bile toplum nazarında kazananların üzerlerine makaleler yazacaklardır. İnanıyorum ki bu gibi değerler, Kirazlı gençlerin yüksek lisans ve doktora tezlerinin konusu olacaktır.

Salim Özkarakaş, ailesinin olduğu kadar Kiraz'ın da bir değeri idi. Rahmetliye Allah'tan gani gani rahmet diliyorum. Ebedi mekanı cennet olsun. Nur içinde yatsın. Ailesinin ve Kiraz'ın başı sağ olsun.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altın çağını yaşıyor
Altın çağını yaşıyor
Kiraz'da kar küreme çalışması
Kiraz'da kar küreme çalışması