Advert
ÖĞRETMEN VE ÖĞRETMENLER GÜNÜ
Süleyman Kuru

ÖĞRETMEN VE ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Bu içerik 138 kez okundu.

Sevgili dostlar! Öğretmen; öğrencilerini ve çevresini bilgilendirir, biçimlendirir ve bilinçlendirir. Bu görevini yerine getirirken öğrenmeye, yenilikleri takip etmeye devam ederken kılığı, kıyafeti, tutum ve davranışları ile öğrencilerine ve çevresine örnek olur.

Her meslek mensubunun üzerinde az veya çok öğretmenin, özellikle sınıf öğretmeninin emeği ve izi vardır. Toplum olarak üzerimizde bunca emeği ve izi olan öğretmenlerimize karşı maddi ve manevi görevlerimizi yapıyor muyuz? Sanmıyorum.

Toplumların en büyük zenginlik kaynakları; yeraltı, yerüstü, ekonomi ve sanayileri değil, insan kaynaklarıdır. İnsan kaynaklarını kaliteli, nitelikli ve verimli hale getiren faaliyet alanı eğitimdir. Bunu gerçekleştirecek olanlar da geleceğimizin manevi mimarı olan öğretmenlerdir. Onun için eğitim ile ilgili her türlü konuyu siyaset üstü, milli ve bilimsel bir anlayışla ele almalıyız. Öğretmenin eğitiminde başarılı sonuçlar almış Kanada, Finlandiya, Güney Kore, Litvanya gibi ülkelerin eğitim sistemlerinin araştırılıp incelenmesinde yararlar vardır. Bu ülkeler, eğitime önem vererek başarıya ulaşmışlardır.

Ülkemizin geleceğinin teminatı olan gençlerimizin fikren, bedenen ve ilmen güçlü, fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür bireyler olarak yetiştirilmesi ve ülkemizin çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarılması hedefine ancak idealist, fedakar ve donanımlı yetiştirerek ulaşabiliriz. Unutmayalım ki bir ülkenin eğitimdeki başarısı, öğretmen kadrosunun kalitesi kadardır.

Ülkemizin 1848 yılında başlayan ve günümüze kadar gelen bir öğretmen yetiştirme deneyimi vardır. Erkek ve Kız Muallim Mektepleri, Eğitim Enstitüleri, Köy Enstitüleri, Öğretmen Okulları, Yüksek Öğretmen Okulları ve Anadolu Öğretmen Liseleri gibi eğitim kurumları ile başarılı sonuçlar da alınmıştır.

Bugün YÖK'e bağlı eğitim kurumlarında plansız programsız yetiştirdiğimiz öğretmenlerimiz, alan bilgisi yönünden yeterli eğitim alsalar da öğretmenlik ruhunu kazanıp mesleki staj ve pedagojik formasyon yönünden yeterli eğitim alamamaktadırlar. Sayıları 500 binlere varan atanamayan öğretmenler de elde kalmıştır.

NE YAPILMALI?

Bize göre çözüm, MEB'e bağlı olarak Anadolu Öğretmen Liseleri, Eğitim Enstitüleri ve Yüksek Öğretmen Okulları devlet parasız yatılı olarak, sayıları ülkemizin ihtiyacına göre ayarlanarak yeniden açılmalı ve atanamayan öğretmen problemi de ortadan kaldırılmalıdır. Öğretmenlere kendilerini yetiştirip yenileyebilecekleri imkanlar sağlanmalıdır. Öğretmenlerin özel bir meslek yasasına sahip olmaları mutlaka sağlanmalıdır. Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmenlerin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndaki hakları korunarak en kısa zamanda çıkarılmalıdır.

Öğretmenlerin sosyal ve mali statüleri yükseltilmeli, söz verilen 3600 ek gösterge acilen verilmelidir. Kadrolu, ücretli, sözleşmeli, vekil öğretmenlik gibi farklılıklar kaldırılıp bütün öğretmenler kadrolu hale getirilmelidir. Mevcut durumdaki atanamayan öğretmenler problemi çözülmelidir. Taşımalı eğitim sistemine son verilip köy okulları yeniden açılmalı ve böylece köyler; öğretmen,imam ve muhtar üçlüsünün rehberliğine kavuşturulmalıdır.

ATATÜRK'ÜN ÖĞRETMEN VE ÖĞRETMENLİĞE BAKIŞI

Dünyanın her yerinde öğretmenler,en özverili en saygı değer insanlardır.

Öğretmen bir kandile benzer,kendini tüketerek başkalarına ışık verir.

Öğretmenler; cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcileri! Yeni nesli sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizlerin eseri olacaktır.

Öğretmenler! Cumhuriyet sizden fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller ister.

Öğretmenler! Cumhuriyet sizden fikren, bedenen, ilmen, fennen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Eserinizin kıymeti, sizin beceriniz ve fedakarlığınızın derecesi ile orantılı olacaktır.

Cumhuriyetin başarısı sizlerin başarısıdır.

Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanı kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan ordusudur.

Öğretmenden, eğitimciden mahrum bir millet, millet olma vasfını kazanamamıştır.

Unutmayınız ki cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir.

*

Sevgili öğretmen kardeşlerim! Millet olarak kötü bir 2020 yılı yaşamaktayız. Depremler, koronavirüs salgını, ekonomik sıkıntılar normal yaşayış düzenimizi bozdu. Yüz yüze eğitim yaparken uzaktan eğitim denen bir sistemle de tanıştınız. Bu yılki Öğretmenler Gününüzde olması gereken etkinliklerden mahrum kalacaksınız.

Bu duygu ve düşüncelerle 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZÜ en kalbi duygularımla kutluyor, şehit ve ebediyete göçmüş öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyor, emekli olmuş öğretmenlerimize sağlıklı ömürler diliyor, görevde olan öğretmenlerimize de sağlıklı, mutlu ve başarılı hizmet yılları diliyorum.

HOŞÇA, DOSTÇA VE SEVGİYLE KALIN.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altın çağını yaşıyor
Altın çağını yaşıyor
Kiraz'da kar küreme çalışması
Kiraz'da kar küreme çalışması