Advert
Sn. Başkan Tunç Soyer'in dikkatine!
Hüseyin ÇAVUŞ

Sn. Başkan Tunç Soyer'in dikkatine!

Bu içerik 108 kez okundu.

                Sn. Başkanım, Kiraz ilçesi konulu iş ve işlemler için sizinle paylaşmak istediğim aşağıdaki konularda hassasiyetimi belirterek ilgilerinizi beklerim.

                Ben, AK Parti üyesiyim. 10 yıl İl Genel Meclisi üyeliği ve iki dönem encümenlik  yaptım. İlçeme 210 milyon tutarında hizmete dönük katkılarım oldu.

               Kiraz Belediyesi ile Büyükşehir Meclisi (dolayısı ile sizinle) arasındaki olumsuzluklar hayli sıkıntılı.

               Evvelinde İl Genel Meclisi'nde yaşadığımız tecrübemden bahisle Kiraz 2004 Yerel Seçimleri'nden sonra İl Genel Meclisi'nde AK Parti ve CHP arasındaki kıl payı oy farklılıklarında her iki  kanatta hizmet bazında ciddi sıkıntılar yaşıyorduk. İşler yürümüyordu veya ahenksiz oluyordu. Meclisler çok sert geçiyordu. "AKLIN YOLU BİR" söyleminden yola çıkarak anımsadığım meclis sağlıklı çalışamıyordu. Faydalı ve çalışır hale getirmek adına iki parti görüşmeler yaparak konsensüs sağladık. Müşterek hareket etmeyi kararlaştırdık. Bu konuda Sn. BAYKAL ve Sn. BAŞBAKAN'dan izin almak için grup başkan vekilleri, Ankara'ya giderek partilerimizden olur aldılar.

                ORTAKLIK  noktasında İzmir İl Genel Meclisi'nde çoğunlukta olan CHP GRUBU, AK PARTİ'Yİ  ENGELLEMEYECEK, AK Parti ise hükümet (devlet) nezdinde CHP'nin taleplerine geçit verecek. Anlaşmazlıklarda iki grup başkanları ve yönetimleri karar verici olacak ve diğer komisyonlar için  birbirlerine engel olmayacaklardı.

               Buna rağmen zaman sertleşmeler oluyordu ama aşabildik. Bu ortaklığın ilk encümeninin biri de bendim. Bu meclis, çok ciddi çalışarak usulsüz ve uygunsuz işlemlere geçit vermedi. Mesela ihalelerin takip edilmesiyle devlete en az 500 milyon kazanç sağladık. Okul, yol, su ve cari giderlere müdahale ettik. Örnek:     

               1. Bir defasında beş sondajı ihale edecektik. Gördük ki ihale tutarı, 625.000 TL takdir edilmiş. Müdahale ettik. Olması gereken fiyata yani beş sondajı 189 bin liraya ihale ettik. İzmir'de yıllık 150 sondaj ihalesi yapılıyordu.

               2.  Özel İdare, bizden önce kilit taşının metrekaresini 21 liraya alıyormuş. 9 liraya alır olduk. Hatta Karabağlar'dan talep gelmişti, metrekaresi 39 liraya istemişlerdi. Trilyonlarca lira değerindeki fiyatları  iptal ettik. Demek ki bizden önce neler olmuş.

                3. Okul inşaatlarında maliyet, derslik üzerinden hesaplanırdı. Bizim göreve başlamamızla bir derslik maliyetini 32 bin liradan 96 bin liraya çıkarmışlar, yakaladık. Yılların kötü alışkanlıklarını çökerttik.                            

               4.  Bir defasında 118 okulda onarım yapılacaktı. 118 adet yapım onarım ihalesinin uygunsuz (fahiş fiyatla) yapıldığını fark ederek iptal ettik. Gerçek değerle ihaleyi tekrarladık, % 50 avantaj sağladık.

                Çok miktarda örnekler var. Müdahale ettik. Neticede bu birliktelik ile devleti hırpalatmadık. Gruplar, istediği hizmeti alabildi. Bizim aldığımız kararlar, 2014 yılına kadar uygulandı.

               Kiraz Belediyesi uyumsuzluk yapıyorsa ve toplantılara iştirak etmiyorsa bu, AK PARTİ'NİN kendi sorunu ve Kiraz SEÇMENİNİN SORUNU OLMALI. Bu tutum, Sn. Kocaoğlu zamanında yer etmiş. Kiraz Belediye Başkanı meclise icabet etmiyorsa bu zaafiyet, ancak idari sorun olabilir kanaatindeyim.

               Sn. Başkan, ayrıca seçimlerde Kiraz bazında çok ciddi yanlışlar yapıldı. Kiraz'da siz, bu konuyu  yaşadınız. İl Başkanlığınız seyretti.

                Kanun ve talimatlar bazında yapılan olumsuzluklara bir şey diyemem. İZMİR SEMPATİZANI BİR BEYEFENDİSİNİZ. Biz de hizmet  üretme penceresinden bakarsak sizin Kiraz'a vereceğiniz hizmet, belediyeye veya kişilere değil halka olacak. Bu pencereden bakarsanız konu hizmet ise gerisinin teferruat olduğunu değerlendirebilir miyiz?

                Siz hizmet bazında bakarsanız kırgınlığınız bertaraf olur kanaatindeyim. Bir de böyle düşünün lütfen çünkü ilçemizin çok stratejik hizmetlere ihtiyacı var. Bunu görmezlikten gelmeyin lütfen.

               2025 yılından itibaren 5-6 sene sürebilecek kuraklık ve susuzluk olacağı tahmin ediliyor. Şimdiden belirtileri görüyoruz. Kiraz'ın tamamında susuzluğu sonlandıracak küçük dokunuşlar sağlanabilir. Burada belediyenizin konuyu sahiplenmesi gerekiyor.

               1. Dokuzlar-Kiraz arası içme suyu boruları asbestlidir. Değişmesi ile hattın borularının çapları arttırılarak, ıslah edilerek daha fazla suyun gelmesi sağlanabilir. Bozdağların kar tutmasından dağın tamamında çok zengin temiz su var. Bir defasında sudan dağ patlamıştı.

               2. Alt yapıda kanalizasyon iflas etmiştir. Arıtma tesisi hiç yoktur. Kayral taşlarla yapılı 70 yıllık kanalizasyon alt yapısı var. Özelliğini kayıp etmiş içme suyu boruları ve asbestli borular var. Kanalizasyon ve içme suyu borularından sızmalar olduğu, birbirine karıştığı söyleniyor.

                Kiraz için 2017 yılında Büyükşehir, kanalizasyon ve arıtma projelerini yapmıştı. HALİLLER, AVUNDURUK, YENİKÖY ve UMURCALI hattında 5000 nüfus var. Kanalizasyonu yapmıştık. Haliller'den başlayıp doğudan batıya %15 meyilli hat döşenerek Umurcalı girişindeki beş dekarlık hazine arazisine uygun arıtma yapılabilir. Planlamıştım, zamanım yetmedi. 19 köyde kanalizasyon var. Yağlar köyünde kanalizasyon yaptık 14 yıl önce, çalıştırılmıyor. Mobil arıtma gerekiyor. Karaman köyü, Küçük Menderes'e foseptik  bırakıyor, barajın önü.

                2005 yılında Kiraz Belediyesi'ne arıtma tesisi için 169.500 TL tahsisini sağladım fakat o zamanki belediye işi sahiplenmedi. Küçük Menderes kirletilmektedir. Çevreci başkanım, bu durum size sıkıntı veriyor olmalı. Arıtma var diyorlar, yalan! Arıtma yok.

               3, Düğün salonu /nikah salonu/ cemiyetli toplantılar için yemek salonu yoktur.  Toplantı salonu içeren çok amaçlı hizmet binasına ihtiyaç var.

               4. Nüfusun % 80'i kırsalda yaşıyor. Kırsaldan Kiraz'a lise ve sonrası için gelen genç kızlarımızın eğitimleri ve konaklamaları için en az 100 kişilik pansiyon misafirhaneye ihtiyaç var.

               5. Kiraz'da günlük ekmek ihtiyacı, 25.000 civarında. HALK EKMEK üretilmesine ve kırsalda büfe satışı yapılmasına ihtiyaç var. Böylelikle 4-5 milyon TL, halkın cebine kalacak

               6. Yaşlılar bakım yurduna ihtiyaç var öncelikli olarak. Bir de geçmişten örnek vereyim. 1960 İhtilali'nde Kiraz Kaymakamı, belediye başkanlığını yürüttü. Efsane Kaymakam, Belediye Başkanı Sabit Arlı, o zamanda yaptığı hizmetlerle hala anılıyor. İsmi, zihinlere kazınmıştı. İSMİ KİRAZ'DA 60 YILDIR SİLİNMEDİ. Siz de yapacağınız hizmetlerle, dokunuşlarla, "İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN HİZMETİDİR" LEVHALARI ile hizmette duayen OLURSANIZ ömrünüzce MUTLU OLMAZ MISINIZ?

               SN.BAŞKANIM, yedi senede Kiraz'da kesintiler, paylar ve hizmetler itibariyle size aktarılan tutar, 180 milyon lira civarındadır. An itibariyle İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Kiraz'a yapılan yatırım, 7.5 milyon lira civarında. Özçınar'ın sizinle diyalog kurmaması, sizi etkilemesin. Bundan alınganlık göstermemek, sizin hanenize artı katma değer yazar. Israrcı olmamak gerekir  kanaatindeyim. Bundan böyle olumsuzluğu lastik gibi sündürmeden ve kronikleştirmeden bürokratik hiyerarşide ısrar, size eksi yazar. Daha da ilerisinde belediye başkanının mağduriyeti imajını, halkın   sahiplenme içgüdüsünü tahrik eder kanaatindeyim. Gözden kaçırmayın lütfen.

                Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ve İZMİR beyefendisi, hümanist bir başkan olarak Kiraz'a hizmet vermenizi acilen ve öncelikle bekliyoruz. Size yakışan budur. 44.000 Kirazlının da başkanısınız. Ayrıca Kiraz-İzmir belediyeleri diyaloğu çok iyi olsa da olmasa da Kiraz Belediyesi, yukarıdaki hizmetleri yine ekonomik olarak Büyükşehir'den almak durumunda ve zorundadır. Ötesinde bu sorunlar, kangren olur.

                Ben AK Partili olduğum halde size yazıyorsam, "Kiraz'ın sorununu siz çözersiniz inancındayım" dersem yorumunu size bırakıyorum. Su temini ve diğer ihtiyaç duyulan her konuda talep halinde birikimlerimi paylaşabilirim. Bilgilerinize ve ilgilerinize arz ederim. İyi günler. Selamlarımı iletirim.

                 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaymakam Sarıoğlu’ndan pazar yeri denetimi
Kaymakam Sarıoğlu’ndan pazar yeri denetimi
Eve girerken suçüstü enselendiler
Eve girerken suçüstü enselendiler