Advert
2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı'nın 23 günlük yarıyıl tatili sona ererken
Süleyman Kuru

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı'nın 23 günlük yarıyıl tatili sona ererken

Bu içerik 113 kez okundu.

Sevgili öğrenciler! Korona belası yüzünden yaklaşık bir yıla varan zaman diliminde okullarınızdan, arkadaşlarınızdan, yüz yüze eğitimden ve öğretmenlerinizden uzak kalıp uzaktan eğitim denen bir sistemle eğitiminizi sürdürmeye çalıştınız. Uzaktan eğitim denen sistemde internete erişimi olup gerekli araç ve gerece sahip olanlar, yüz yüze eğitim gibi olmasa da eğitim ve öğretiminizi devam ettirdiniz. Uzaktan eğitim için gerekli araç ve gereci ve internete erişimi olmayanlar, uzaktan eğitimden de yararlanamadılar. Normal şartlarda bile olmayan eğitimde fırsat eşitsizliği katlanarak arttı. Bu arada 22 Ocak 2021 Cuma günü başlayan 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı'nın 23 gün süren yarıyıl tatilini de tükettiniz.

15 Şubat 2021 Pazartesi günü 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı 2. döneminin köy ilkokulları ile müstakil ana okullarının ve 8. sınıflar ile 12. sınıfların yüz yüze eğitime maske-mesafe ve temizlik kurallarına uyulmak, salgın için gerekli her türlü önlemlerin alınması şartıyla başlayacağı açıklandı. Geri kalan ilkokullar ile ortaokul ve  liselerin diğer sınıflarının korona salgınının durumuna göre salgın için her türlü önlem alınıp maske-mesafe ve temizlik kurallarına da uyularak 1 Mart Pazartesi günü yüz yüze eğitim ve öğretime başlayacağı ifade edildi.

Köy okullarının taşımalı eğitim yüzünden kaderine terk edildiği, bazılarının yıkıldığı, bazılarının hayvan ahırlarına dönüştürüldüğü, bazılarında ise cam çerçeve kalmayıp viraneye döndüğü unutuldu. Bu köy okullarının tamiratı için önlem almak akıllara bile gelmedi. Köylere gidip köy okullarının kaderine terk edilip viraneye dönmüş hallerini gördükçe içim sızlıyor.

Sevgili öğretmen kardeşlerim! Siz de yüz yüze eğitimi özlediniz. Kıt imkanlar, uzaktan eğitim ve öğretim için gerekli olan araç gereci kendi bütçenizden karşılayıp uzaktan eğitim denen sistemle öğrencilerinize yararlı olma yol ve yöntemlerini arayıp bulma gayret ve çırpınışı davranışları sergilediniz. Uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimden zor olduğunu bilmeyenler, "Öğretmenler yatmaya alıştı" diyenler bile oldu. Öğretmenlerin uzaktan eğitimi hangi şartlarda ve zorluklarla yürüttüklerini görmezden geldiler.

Sevgili veliler! Öğrencilerinizin yüz yüze eğitime gidip gitmeme sorumluluğu, sizlerin sırtına yüklendi. Korona salgınından öğrencinizin zarar görüp görmeyeceğine siz karar vereceksiniz. Öğrenciniz devamsız sayılmayıp uzaktan eğitime devam edecek. Yüz yüze eğitim alanlarla uzaktan eğitim alanlar arasında oluşacak eğitimde fırsat eşitsizliğinden bir yerde siz sorumlu olacaksınız.

Sevgili öğretmen kardeşlerim, sevgili veliler ve sevgili öğrenciler!

Her işin başı sağlık, sağlığın olmadığı yerde gerisi teferruat olur. Ekonomik sıkıntılar, salgının yaşattığı acı ve elemlerin katlanarak artmasına sebep oluyor. En kısa zamanda korona salgını ve mutasyonları önlenir, normal yaşantımıza kavuşuruz. Bazı iş kollarının iş yerlerinin kapatılması ve konan sokağa çıkma kısıtlamaları, yaşantımızı alt üst etti. Eğitim ve öğretim çağında olan yavrularımızın kayıp nesil olmalarına vesile olup kayıplarının telafisini oldukça zorlaştırdı.

Bu duygu ve düşüncelerle 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı'nın 2. yarıyılının öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize ve ülkemize eksiklerin ve kayıpların en kısa zamanda telafi edilerek yüz yüze  eğitim ve öğretime başlamamız dilek ve temennilerimle hayırlı olsun diyerek hoşça, dostça, sevgiyle ve sağlıklı kalın.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaymakam Sarıoğlu’ndan pazar yeri denetimi
Kaymakam Sarıoğlu’ndan pazar yeri denetimi
Eve girerken suçüstü enselendiler
Eve girerken suçüstü enselendiler