Advert
Tarım ürünlerimiz ve hayvancılığımızdaki zorluklar
Süleyman Kuru

Tarım ürünlerimiz ve hayvancılığımızdaki zorluklar

Bu içerik 136 kez okundu.

“Paramız var ki ithal ediyoruz” rahatlığı, çiftçinin girdilerinin aşırı yükselişi, çiftçiye yapılması gereken desteklerin yetersiz ve zamanında yapılmaması, çiftçiyi üretimden caydırınca gıda ürünlerinde aşırı fiyat artışları da kaçınılmaz olur.

Her türlü tarım ürününü ithal edip tarım ürünü ithal ettiğimiz ülkelerin çiftçisini desteklemek yerine kendi çiftçimizi yeterince ve zamanında destekleyerek kendi çiftçimizin üretmesini sağlayıp hem de kendi çiftçimizin kazanmasını sağlayarak tüketicilerimizin de daha ucuz tarım ürünü tüketmesini sağlamak niye akıllara gelmez?

Cennet ülkemizde her türlü tarım ürünü yetişecek durumda. Her zaman dört mevsimin yaşandığı ülkemizde her çeşit tarım ürünü üretilebilirken çiftçimizin girdileri olan akaryakıt, gübre, sulama zorlukları, kullandığı elektrik fiyatlarındaki aşırı artışlar, pazarlamada karşılaşılan zorluklar, üretim planlamasının olmayışı, çiftçimizi üretimden uzaklaştırdı.

Bugün paranız olur ithal edersiniz, paranız olmadığında ithal de edemez, aç kalırsınız. Çözüm,kendi çiftçimizi yeterince ve zamanında destekleyerek, üretim planlaması da yaparak kendi çiftçimizi gönüllü olarak üretime sokmaktan geçer. Bunca tarım arazimiz boş dururken yabancı ülkelerden tarım arazisi kiralayıp tarım ürünü üretmeye kalkmak akla ziyan bir davranış biçimi değil mi?

Dünyada bütün ülkeleri perişan eden korona salgını sonucu her ülke ihraç ettiği tarım ürünlerinde kısıtlamalara gidince paranız olsa bile ithal edilecek tarım ürünü bulmada karşılaşılan zorluklar ya da aşırı yüksek fiyatlarla ithal edişler de tarım ürünlerindeki aşırı fiyat artışlarının tetikleyicisi olmuyor mu? İthal etme yerine kendi çiftçimizi ürettirip, kendi tarım ürünleri ihtiyacımızı karşılayıp, üretim fazlamızı ihraç edip tarım ürünlerinden de para kazansak olmaz mı?

Plansızlık yüzünden bir zamanlar canlı hayvan ihracatı yaparken günümüzde canlı hayvan veya et ithal eder duruma geldik. Hayvancılığın da girdileri yükselip, meralar yok olup bir de terör belası yüzünden hayvan yetiştiricileri de yaylalara gidemeyince ihtiyacımızı karşılayacak hayvan da yetiştiremez olduk.

Sevgili dostlar, çiftçimizin ve hayvan yetiştiricilerimizin yeterli ve zamanında desteklenerek ülkemizin ihtiyacı olan tarım ürünlerini üretip ihtiyaç fazlamızı da ihraç etmemiz dilek ve temennilerimle hoşça, dostça, sevgiyle ve sağlıklı kalın.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide