Advert
Kiraz'ın dereleri ve suları
Hüseyin ÇAVUŞ

Kiraz'ın dereleri ve suları

Bu içerik 176 kez okundu.

Geçen yazımda Kiraz'ın sularının geçmişinden bahis etmiştim. Bölgenin tamamında kuraklık ve susuzluğun artarak devam  edeceğini biliyoruz. Örnek ise Küçük Menderes'in yıllık su üretimi, 110 milyon ton idi. Seneler geçtikçe 15 milyon tona kadar düştü. Düşüş devam edecek. Kiraz  için hassasiyet gösterilmez ise 2030 yılında içecek suyu bulamayacağız. Maalesef kimse ilgilenmiyor, kimsenin de niyeti yok galiba.

10 sene önce "su" ile ilgili araştırma  yaptırdım. Bu bağlamda Olgunlar köyünde 900 dekar araziye 16.000 çam dikilmesine çalışırken müthiş engelleme ile karşılaştım. Şimdi 15 yaşında olan ağaçlar, beş metreyi aştı. Her taraf kuraklıktan yakınırken bu alana kar yağacak ve kuraklık çekmeyecekler. Ayrıca Çatak-Akçay Yaylası’nda 4000 dekar ağaçlandırmaya başlamıştık ve Dokuzlar'dan Akçay Yaylası’na doğru çam dikiliyordu. Görev süremiz bitince ne olduğunu bilmiyorum.

A) Yüzyıllara baliğ kadim su, Menderes'ten gelip Ceritler altından Kocagöl’e kadar uzanırdı. (Suludere ve Şemsiler’e kadar ovayı suluyordu)    

 B) İlçede su ile çalışan sekiz tane un değirmeni vardı, susuzluktan kayıplara karıştı.

C) Kiraz’da kuzeyden güneye doğru tüm sokaklardan ve arıklardan su akıyordu.

D) Menderes kenarından Gümüşsuyu Caddesi’nden su arıkları akardı.

E) Çarşının  ortasında İhsan Ustanın fırınının önünden,                                

F) Ali  Dumanlı'nın evinin yanından (Arıkbaşı Sokak’tan beş koldan arıklar akardı) ilkbahar sulaması, bu akarlarla olurdu.

G) Eski pazarda sağlık merkezinin yanından güneye doğru ARIKLAR vardı.

Hainlik yapılarak kadim su arığı kapatılmış, imha edilmiş, yok edilmiş. Bu bir ihanet örneğidir.

Suludere'de yapmak istediğimiz gölete köylüler "istemezük" dediler. Neymiş, karaboğaz (bozulmuş incir) olacakmış!!! Hani nerede gölet yapılıyordu? Projelenmiş gölet imha edildi.

Dağlardaki ormanlar yok oldu.

Dahası da var, 2010 yılında göletler yapılırken iftiralara ve saldırılara muhatap olmuştum.

Kiraz’a devamlı dört tane 10’ar inçlik içme suyu verilebilecek 15 milyon TL maliyetli ve projeliydi, planlama yapmıştık. Özel İdare görevimiz bitince başlayamadık. 2015 yılında Kiraz Belediyesi'ne tahsis edilmesi için yarım kalan sekiz proje var. 120 milyon maliyetli. “Belediye yetki verirse altı ay içinde 120 milyonu ve sekiz projeyi Kiraz'a kazandıralım" demiştim. Bu projelerden biri de bugün ihtiyaç olan içme suyu projesiydi. Bu teklifi Saliha Özçınar saptırdı. "Benden maaşlı iş istiyor" demişti. Benim maaşlı iş falan istemişliğim olmadı. İhtiyacım da yok, olmaz da. Kamuya yalan söylediler.

Şimdilik eleştirmeyeceğim. Gün ola harman ola.

ACİLEN ORMAN İŞLETMESİ GÜÇLENDİRİLMELİ (personel, araç gereç  vs.), ağaçlandırılma başlatılmalı ve mevcut ormanlar ihya edilerek malum "Kömürcü'nün vahşetinden" kurtarılmalıdır. Orman seferberliği ile belki ciddi bir çalışma geliştirilebilir.

KİRAZ’DA KENT KONSEYİ KURULMASI  GEREKİR, OLMAZSA OLMAZIMIZDIR.

Sağlık ve huzur ve bereket temennisiyle, saygılarımla.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’da hastane projesi polemiği
Kiraz’da hastane projesi polemiği
Büyükşehir’in giyim otobüsü Kiraz'da
Büyükşehir’in giyim otobüsü Kiraz'da