Advert
Üç Tahir
Mehmet KAMER/Han Kahvesi

Üç Tahir

Bu içerik 27 kez okundu.

Ozanlı Koca Tahir, Hanyıkığı ile Kemer arasında otururdu. Uzun boylu, cüsseli, 46 numara ayakkabı giyen, eskilerin deyimiyle çam yarması gibi bir adamdır. Koca Tahir’in dört oğlu vardır. Dedesinden kalan vakıf arazisi üzerinde dört oğluna da ev yaptırmıştır. Huşumat (nüktedan) bir adamdır. Koca Tahir, bir işi için Alaşehir-Derbent’e gider. Orada bir köy bakkalına girer. O yıllarda köy bakkalında halkın ihtiyacı olan her şey satılırdı. Girdiği bakkal dükkanında ayakkabı da satılmaktadır. Satıcıya “46 numara ayakkabı var mı?” diye sorar. Dükkan sahibi, raftan 46 numara siyah bir ayakkabı çıkarır. Koca Tahir, ayakkabıyı giyer ve beğenir fakat fiyatı konusunda satıcıyla anlaşamazlar. Koca Tahir tam dükkandan çıkacağı sırada satıcı, “Emmi bu ayakkabıyı al, bu numarada ayakkabı bulamazsın” der. Koca Tahir satıcıya, “Bak bizim oğlan, bu ayakkabı tam bana göre lakin sen de daha ne böyle bir ayak, ne de böyle bir müşteri bulamazsın” der. Koca Tahir’in nükteli konuşması, satıcının hoşuna gider ve ayakkabıyı Koca Tahir’e satar.

Koca Tahir, oğlu Ahmet’le pek anlaşamaz. Oğlu Ahmet, çok sinirli ve asabi birisidir. Ahmet, her misafir geldiğinde arıların başına gider. Yaz demez, kış demez kovanlardan bal almaya çalışır. Babası Koca Tahir, bu duruma çok bozulur fakat misafir yanında onu rencide etmek istemez. Ancak Koca Tahir, bu durumdan oldukça dertlidir. Oğlunun huysuzluklarından illallah etmiştir.

Koca Tahir, bir gün Umurcalı köyü kahvesinde otururken dilden dile dolaşarak günümüze kadar gelen o meşhur sözünü söyler: “Tütün dikeceksen Yeniköy Avunduruk’dan Tahir Emmi’ye, pamuk dikeceksen Süleyman Emminin Tahir’e, oğlan istiyorsan Ozanlı Koca Tahir’e danışcan” der. Bu üç Tahir’den Avunduruklu Tahir Emmi, tütün işinden iflas etmiştir. Süleyman Emmi’nin Tahir ise halen hayattadır. Geçmişte o da pamuk ticaretinden iflas etmiştir. Bir dönem İl Genel Meclisi üyeliğinde de bulunan Süleyman Emmi’nin Tahir (Dumanlı) halen hayattadır. Halk arasında çok tekrar edilen bu tekerleme, o yıllarda meşhur olmuştur.

Ozanlı Koca Tahir, dededen kalma vakıf arazisinde yetişen meyve ve sebzeleri yoldan gelip geçenlere dağıtırmış. Bir gün tarlasının yanından geçen birine karpuz vermek ister. Adam, karpuzu almak istemez.  Bu adam, Beydağlı bir müteahhittir. Kiraz’ın yakın köylerinden birinde hayırsever bir kadına çeşme yapmıştır. Çeşmenin inşaatı biter fakat kadın gününde parayı veremez. Müteahhit, amele ve ustaya söz verdiği günde parayı veremez. Bundan dolayı adam düşüncelidir. Koca Tahir, adamın düşünceli olduğunu anlar ve onu eve davet eder. Adamla dertleşirler. Müteahhittin derdini dinleyen Tahir Emmi, hemen yan köyde oturan kadına haber salar ve kadından parayı getirterek adama verir. Dertli adam parayı alınca amele ve ustalara parayı dağıtır, büyük bir yükten kurtulmuş olur.  

Koca Tahir Emmi, nüktedanlığının yanında hayırsever bir adamdır. Onun sofrasından yemeyen içmeyen insan yoktur. Ozanlı Tahir Emmi, Kemer’de Kocagöbek lakabıyla tanınan Mehmet Kepçen’e komşudur. İki arkadaş, boş kaldıklarında iskambil oyunu oynarlar. Bir gün Ozanlı Koca Tahir, Koca Kepçen’i evine davet eder. Rivayet odur ki üç gün evden hiç çıkmadan iskambil oynarlar. Vaktin nasıl geçtiğini anlamazlar. Koca Kepçen’in evlatları, babalarını merak ederler ve Koca Kepçen’i aramaya çıkarlar. Koca Tahir Emmi, Kepçen’in evlatlarına haber salar ve babalarının yanında olduğunu söyler. Üç günün sonunda Koca Kepçen ’in evlatları gelerek babalarını alıp götürürler.

Ozanlı Koca Tahir; dünya hayatına değer vermeyen, oldukça neşeli ve nüktedan biridir. Rahmetli; tarlasında yetişen ne varsa dağıtmayı seven, cömert ve hayırsever biridir. Ozanlı Koca Tahir, her cuma günü Kemer’den Umurcalı köyüne yürüyerek gider. Cuma namazından sonra da Deveci’nin kahvesine oturur, herkese çay ikram ederdi. Onu dinlemek için herkes etrafında toplanırdı. Yaşadıklarını farklı yorumlaması, nükteli ve akıcı anlatış tarzı, dinleyenlerin hoşuna giderdi. Hayırsever ve huşumat biriydi. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. “Evvel zaman olur ki hayali cihan değer” demiş şair. Sağlıkla kalın, hoşça kalın.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünya Kahvaltı Günü’nde Kiraz protokolü buluştu
Dünya Kahvaltı Günü’nde Kiraz protokolü buluştu
Şiddetli yağış heyelan getirdi
Şiddetli yağış heyelan getirdi