Advert
Deniz hıyarları (deniz patlıcanı) yok edilirse
Süleyman Kuru

Deniz hıyarları (deniz patlıcanı) yok edilirse

Bu içerik 107 kez okundu.

Deniz hıyarı (deniz patlıcanı), denizlerde çöpçülük yapan bir deniz canlısı. Ülke olarak kilosu 150 dolar olan bu canlıyı avlayıp ihraç ederek denizlerimizde neslini kuruttuk. Denizlerimizde deniz hıyarı kalmayınca da denizlerimizde çöpçülük yapacak eleman kalmadı. Böylece denizlerimizin kirlenmesini hızlandırıp deniz salyası ile karşılaştık.

Ülkeler, denizlerindeki deniz hıyarlarının avlanmasına yasaklar koyarken ülkemizde serbest olup denizlerimizdeki deniz hıyarlarının yok olmasına vesile oluyoruz. Ülkemizde deniz hıyarları, yiyecek olarak tüketilmezken Uzakdoğu ülkelerinde bolca tüketilen bir besin kaynağıdır.

Bizde avlanan deniz hıyarları ihraç edilmekte. Para kazanma uğruna denizlerimizin çöpçülerini yok ediyoruz. Yunanistan, kendi denizlerinde deniz hıyarına avlama yasağı koyup bizden ithal ederek ihraç etmektedir.

İnsanlık ve diğer canlıların yararına hizmet eden canlıları yok ederek, zararlıların çoğalmasına vesile olarak kendi kuyumuzu kazıyor, dengeleri bozuyor, güzellikleri yok ederek dünyamızı  yaşanmaz hale getirip gelecek kuşakların hak ve hukuklarını kullanarak onlara çok kötü miras bırakıyoruz.

Ülke olarak acilen önlem almanın zamanı geldi de geçiyor bile. Bu duygu ve düşüncelerle devleti idare edenlerin uygun düzenlemeleri yapıp denetimleri artırarak sorumlu davranışlar beklentisi ile hoşça, dostça, sevgiyle ve sağlıklı kalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünya Kahvaltı Günü’nde Kiraz protokolü buluştu
Dünya Kahvaltı Günü’nde Kiraz protokolü buluştu
Şiddetli yağış heyelan getirdi
Şiddetli yağış heyelan getirdi