Advert
AK MEHMET DEDE
Mehmet KAMER/Han Kahvesi

AK MEHMET DEDE

Bu içerik 32 kez okundu.

Mehmet Akkaya, 1856’da Kiraz’ın Sarısu (Ozan) Mahallesi’nde doğmuştur. Baba adı Ahmet, anne adı Medine’dir. Üçü oğlan, ikisi kız olmak üzere beş çocuğu olmuştur. Erkek çocukları Tahir (Koca Tahir), Ahmet, Osman. Kız çocukları Fadime ve Hürü’dür. Hepsi de vefat etmişlerdir. Eşinin adı Arzu’dur.[1] Bugün Ak Dede’nin 3. ve 4. kuşak torunları hayattadır. 

 

Orta boylu, heybetli, yeşil gözlü ve ak sakallı olan Ak Mehmet Dede, çevresinde Ak Dede olarak da tanınırdı. Ak Dede, 65 kilo ağırlığında sağlıklı ve kilosuna çok dikkat eden birisiydi. Nüfus kütüğünde doğumu 1856, ölüm tarihi 1960 olarak kayıtlıdır. Buna göre 104 yaşında vefat etmiştir ancak torunları, onun 107 yaşında vefat ettiğini söylemektedir. Ak Mehmet Dede, 1944 yılında Sarısu Mahallesi’nden gelerek Umurcalı Mahallesi’nin Kemer mezrasına yerleşmiştir. Ak Mehmet Dede, her gün Kiraz’a yayan gelir gidermiş. Kahvaltıda süt, kaymak, bal, tereyağı, peynir ve yoğurt gibi doğal gıdalarla beslendiğinden dolayı çok sağlıklıdır.

 

Ak Dede, 25 yıl askerlik yapmıştır. Yunanistan’la yapılan Dömeke muharebelerine katılmıştır. Bu savaş, tarihte 1897 Osmanlı-Yunan Savaşı (diğer adıyla Otuz Gün Savaşı) olarak geçer. 1897 yılında Osmanlı İmparatorluğu ile Yunanistan Krallığı arasında meydana gelen savaş yaklaşık bir ay sürmüş ve Osmanlı ordusunun kesin zaferiyle sonuçlanmıştır. Rus Çarı II. Nikolay, II. Abdülhamit’e bizzat telgraf çekerek savaşın durdurulmasını talep etmiş, padişahın iradesi uyarınca 19 Mayıs'ta Osmanlı ordusu fiilen savaşı kesmiştir. 20 Mayıs 1897 tarihinde ise mütareke imzalanmıştır. Ak Mehmet Dede, bu savaşta esir düşmüştür. Sonra bir yolunu bulup kaçmıştır. 12 yıl Rumeli’de, 13 yıl Yemen’de askerlik yapmıştır. Kosova’da Osmanlı adına askerlik yaparken Dömeke muharebelerine katılmıştır.  Dömeke muharebelerinden sonra beş yıl esir kalan Ak Dede, savaşmaktan çok yorulmuş ve bitkin düşmüştür.  Şehit olmayı çok arzu etse de o mertebeye ulaşamamıştır. Ak Dede, askerlik anılarını anlatırken adeta o günleri tekrar yaşarmışçasına heyecanlanır, çok kere duygulanır ve ağlarmış. 25 sene Osmanlı’ya asker olarak hizmet etmiş bu onurlu gazimiz, 1960 senesinde vefat etmiştir.                                                

Koyu bir Demokrat Partili olan Ak Mehmet Dede, Başvekil Adnan Menderes’in tutuklanıp Yassıada’ya götürülmesine çok içerledi ve üzüldü.  Bundan sonrasını torunu Mehmet Akkaya’dan dinleyelim: “O yıllarda babam rahmetli Ahmet Akkaya, DP Köy Ocağı Başkanı ve ilçe yönetiminde görevliydi. Kiraz’da Askerlik Şubesi Başkanı bir yüzbaşı vardı. Ona ‘Biberci’ derlerdi. Her gün akşamüzeri gelir, dipçikle beni döver, babamın yerini sorardı. Babam, ihtilalden dolayı bir müddet saklandı. Rahmetli Ak Dedem, bu baskılara dayanamadı. Ölümüne de bu olaylar sebep oldu. Köy evlerinde ‘Hayat’ tabir edilen yerler vardır. Dedem Ak Dede, yaz kış Hayat denilen yerde yatar kalkardı. Eski kışlar zorlu geçmesine rağmen yaz kış orada yatardı. Merhum Adnan Menderes’in idamından evvel vefat etti.”[2]                                                                                                                                          

Ak Mehmet Dede’nin torunu, Koca Tahir’in oğlu, halen hayatta olan Ali Akkaya’dan dinleyelim: “Büyük dedem, oldukça sağlıklı biriydi. Sarısu Mahallesi’nden Kiraz’a, Kiraz’dan Ödemiş’e yaya olarak gider gelirdi. Genellikle yedikleri yoğurt, tarhana çorbası, deri peyniri ve tereyağı idi. Ak Mehmet Dedem, yaşlılığını oğlu Tahir (Ozanlı Koca Tahir)’in yanında geçirmiştir. Askere kaç yaşında gittiğini ve ne zaman döndüğünü bilmiyorum. Babam Koca Tahir’den bu konuda bir şey duymadım. Dedem, Dömeke muharebelerine katılmış, Rumeli’de 13 sene kalmış. Oradan Yemen’e göndermişler. Yemen'de Osmanlı ordusunda 12 yıl askerlik yapmış. Rahmetli babam Koca Tahir’den çok duydum.  Dedem, Rumeli’de savaş zamanında askerlik yaparken Osmanlı Devleti, maddi olarak zor durumdaymış. Hatta askere elbise ve ekmek veremeyecek duruma gelmiş. Üzerlerinde ne bir kıyafet ne de ayakkabıları varmış doğru düzgün. Yunanistan’ın Yanya vilayetinde onların bulunduğu birliğin yakınlarında Osmanlı tarafından orada iskan edilen Türk aileleri varmış. Askerler, dönüşümlü olarak Türk ailelerinin evlerine gider yemek yerlermiş. Yanya şehrinde yaşayan Türkler, askerlerimize çok sahip çıkmışlar. Büyük dedem, onlardan bahsederken kendilerine kucak açan Türklerin isimlerini gözyaşlarıyla zikreder,  onları minnet dolu sözlerle anardı.”[3]

 

Yazımız haftaya devam edecektir. Kalın sağlıcakla.

 

 

[1] Koca Tahir’in Oğlu Ali Akkaya’dan derlenmiştir.

[2]Torunu Mehmet Akkaya’dan derlenmiştir. Mehmet Akkaya, emekli ziraat mühendisi olup halen Kiraz’da ikamet etmektedir.

[3] Koca Tahir’in Oğlu Ali Akkaya’dan derlenmiştir.

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Primlerde kesinti yok”
“Primlerde kesinti yok”
Kiraz’daki kooperatife Büyükşehir’den hibe
Kiraz’daki kooperatife Büyükşehir’den hibe